Haber

İsrail Genelkurmay Başkanı Kuzey’e Operasyon Planları Hazırlıyor

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, 8 Ekim’den bu yana Hizbullah ve diğer Filistinli silahlı gruplarla sıcak çatışmaların yaşandığı kuzeydeki Lübnan sınırına işaret ederek, “Kuzeye yönelik operasyon planları hazırlıyoruz. Amacımız, güvenliği sağlayın.” söz konusu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre Halevi, ülkenin kuzeyindeki bir komuta merkezini ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Halevi, “savunma ve saldırı planlarını onayladı” ve tüm güçlere “harekete geçmek için yüksek alarma geçme” talimatı verdi.

Halevi, “Kuzeye yönelik harekât planları hazırlıyoruz. Amacımız güvenliğin sağlanması. Güvenlik durumu, kuzeydeki vatandaşların evlerine döndüklerinde kendilerini güvende hissetmemelerini sağlayacak şekilde kalmayacak.” İfadesini kullandı.

İsrail, 7 Ekim’in ardından Hizbullah’la sıcak çatışmaların başladığı kuzeyde Gazze Şeridi çevresindeki alanı ve Lübnan’ın ucundaki 4 kilometrelik yerleşim alanını boşalttı.

İsrail’in açıkladığı rakamlara göre 120 bini Lübnan sınır bölgesinden olmak üzere yaklaşık 200 bin İsrailli, ülke içindeki turistik tesislere, devlet misafirhanelerine ve farklı kampüslere yerleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu